Program bezpłatnych badan

Program bezpłatnych badań realizowanych w ramach unijnego projektu przez Laboratorium Biomechaniki zlokalizowane w Szpitalu Kieleckim św. Aleksandra (nowe skrzydło lecznicy, budynek E, II piętro), skierowany jest do osób po 50. roku życia, chorych na osteoporozę lub zagrożonych osteoporozą (np. po długotrwałej sterydoterapii, z zaburzeniami hormonalnymi).

U osób, które wezmą udział w projekcie, wykonywane są badania mające na celu sprawdzenie kondycji układu kostnego, zwłaszcza kręgosłupa.

1. W początkowym etapie wykonywane jest badanie biomechaniczne z określeniem dynamicznego współczynnika rotacji miednicy i kręgosłupa, który wskazuje na ryzyko zaburzeń mogących skutkować złamaniem kręgosłupa. Więcej o badaniu biomechanicznym TUTAJ. (odsyłacz do Przewodnika dla pacjenta) Po badaniu tworzony jest zestaw wykresów, który wraz z ankietą medyczną zawierającą pytania o stan zdrowia, pozwala lekarzowi zakwalifikować uczestnika projektu do dalszych badań.

2. W kolejnym etapie pacjent jest diagnozowany poprzez badanie DECT, czyli dwuenergetyczny tomograf komputerowy. To najnowszej generacji tomograf, jakich w Polsce jest zaledwie kilka, który pozwala określić stan chemiczny tkanki kostnej. Badanie kręgosłupa lędźwiowego i piersiowego może zobrazować, w którym miejscu dochodzi do obrzęku tkanki kostnej. W tych lokalizacjach, wraz z rozwojem osteoporozy, mogą nastąpić groźne złamania.

3. Na ostatnim etapie przeprowadzane są badania z krwi – wapnia zjonizowanego i poziomu witaminy D3. Wiele osób cierpi na zaburzenia gospodarki wapniowej – mimo suplementacji, wapń nie jest przyswajany. Jego niedobór, podobnie jak niedobór witaminy D3, wpływa degradacyjnie na układ kostny. Po badaniach pacjent otrzymuje informacje o ich wynikach, a także zalecenia co do ewentualnego koniecznego dalszego postępowania.