Wizyta u alergologa - podstawowe informacje

{[description]}

Wizyta u alergologa - podstawowe informacje

Kiedy objawy alergii stają się niepokojące i utrudniają nam normalne funkcjonowanie, warto udać się do poradni alergologiczno-pulmonologicznej. Dzięki temu lekarz sprawdzi nasz stan zdrowia i wdroży odpowiednie leczenie. Jak przygotować się do takiej wizyty i jak ona wygląda?

Jak przygotować się do wizyty w poradni alergologicznej?

Jeżeli dysponujesz wynikami badań, wypisami ze szpitala, czy inną dokumentacją medyczną, to warto ją ze sobą zabrać. Oprócz skompletowania wyników badań, przed przyjściem do gabinetu lekarza, warto spisać na kartce wszelkie dolegliwości, które cię niepokoją. W przypadku objawów wskazujących na alergię, warto zanotować w jakich sytuacjach oraz jak często występują objawy. Czy mają charakter sporadyczny, czy przewlekły, bądź nawracający. Warto przypomnieć sobie, czy są jakieś szczególne warunki np. pogodowe, które wywołują nasilenie objawów. 

Jeżeli cierpisz na inne choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, czy inne to koniecznie wspomnij o nich lekarzowi i przygotuj listę leków oraz suplementów diety, które przyjmujesz. Zanotuj dawkowanie poszczególnych leków. 

Na koniec przygotuj i zapisz wszystkie pytania, które masz do lekarza. Niestety podczas wizyty często zapomina się o ważnych dla nas kwestiach.

Jak wygląda wizyta w poradni alergologicznej?

Alergolog w pierwszej fazie badania przeprowadza wywiad podmiotowy (rozmowę z pacjentem), ponieważ podstawą każdego badania, także alergologicznego, jest wywiad z pacjentem – lekarz będzie starał się ustalić historię pojawiania się objawów, wcześniejsze choroby czy alergie, także z czasów dzieciństwa. Ważna jest także informacja o alergiach w rodzinie. Dopiero potem zaleca szczegółowe badania laboratoryjne, np. na obecność określonych przeciwciał oraz wykonuje w tym celu różnego rodzaju testy mające wykryć uczulające substancje czyli ustalić na co jesteśmy uczuleni, co wywołuje reakcję alergiczną. Po otrzymaniu wyników następuje kolejna wizyta u alergologa, podczas której lekarz proponuje leczenie alergii i odczulanie. W większości przypadków lekarz zaleca ograniczenie do minimum ekspozycji na czynnik wywołujący alergię. Alergolog może przepisać także konkretne leki bądź maści na alergiczne wysypki, bąble czy inne zmiany skórne. Mogą im towarzyszyć także inne symptomy, takie jak duszności, nudności czy biegunki. 

Jak obronić się przed alergią?

Jeśli lekarz zdiagnozował u nas reakcję alergiczną, bezwzględnie powinniśmy unikać szkodliwych alergenów. Stosować leki redukujące reakcje immunologiczne np. katar, kaszel. Przestrzegać kalendarza pyleń, stosować się do zaleceń lekarza, nawet kiedy objawy alergii są mniej nasilone. Alergia jest chorobą przewlekłą, raz zaleczona nie daje stuprocentowej pewności, iż nie pojawi się w naszym organizmie ponownie. Duże znaczenie w leczeniu odgrywa edukacja, jeśli wiemy co nam zagraża, co dzieję się w naszym organizmie i jak temu zapobiec, możemy skutecznie poprawić jakość naszego życia, nawet jeśli spędzimy je w towarzystwie choroby alergicznej. W przypadku najmniejszy podejrzeń iż Ty, twoje dziecko bądź ktoś z twojego otocznia może być alergikiem, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź alergologiem.

Zapraszamy do zapisów do poradni Alergologiczno-Pulmonologicznej działającej w Świętokrzyskim Centrum Medycznym.

Więcej informacji na stronie poradni


Podobne w kategorii