Fizjoterapia

{[description]}

Fizjoterapia

Fizjoterapia to usługi, które mają na celu przywrócenie i utrzymywanie sprawności oraz poprawę codziennego funkcjonowania. Jej zadaniem jest likwidacja uciążliwego bólu, zwiększenie zakresu ruchów, likwidacja wad postawy czy innych wrodzonych nieprawidłowości.

Nauka ta nie jest oparta na leczeniu środkami farmakologicznymi, największą rolę odgrywa energia występująca w środowisku człowieka, tzn. ruch, czynniki termiczne, kinetyczne, mechaniczne czy świetlne. Fizjoterapia cieszy się dużą popularnością, ponieważ w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi ma problemy z układem ruchu, ulega urazom i kontuzjom. Usługi świadczone przez fizjoterapeutów doskonale wspierają tradycyjne leczenie. 

Dla kogo polecana jest fizjoterapia?

Zabiegi fizjoterapii najczęściej kojarzą się z osobami starszymi, które cierpią na bóle kręgosłupa, kolan, mają problem z chodzeniem czy codziennym funkcjonowanie. Dotyczą osób po udarach i wylewach, które potrzebują długotrwałej rehabilitacji, aby zacząć normalnie żyć. Fizjoterapia pomaga również pacjentom z chorobami neurologicznymi oraz reumatologicznymi. Ale fizjoterapia często potrzebna jest również ludziom młodym, aktywnym fizycznie, lub przeciwnie, prowadzących siedzący tryb życia. Często z zabiegów korzystają osoby, które uległy kontuzjom w czasie uprawiania sportu oraz osoby, które z powodu braku ruchu cierpią na bóle pleców, szyi czy karku.  Kolejni pacjenci fizjoterapeutów to dzieci w różnym wieku, również niemowlęta. Fizjoterapeuci pomagają maluchom z wadami postawy, wykonują zabiegi, które pozwalają wykonać pierwszy krok, zmniejszają wady postawy, dbają o prawidłowe napięcie mięśniowe. Zakres pracy fizjoterapeutów jest bardzo duży, obejmuje szereg zabiegów, które poprawiają komfort życia pacjentów.

Główny cel fizjoterapii

Fizjoterapia pomaga w wielu problemach zdrowotnych, pomaga wrócić do zdrowia i samodzielności, eliminuje konieczność ciągłego zażywania leków przeciwbólowych. Pomaga m.in. w:

  • likwidacji lub zminimalizowaniu dolegliwości bólowych, 
  • zwiększenie zakresu ruchu, 
  • pozwala uniknąć operacji czy ryzykownych zabiegów, 
  • uczy profilaktyki, prawidłowych technik chodzenia, siedzenia, wykonywania ćwiczeń, 
  • nie ma skutków ubocznych, jest w pełni bezpieczna dla organizmu. 

Fizjoterapia - najczęściej wykonywane zabiegi

Fizjoterapia może być stosowana jednocześnie z leczeniem farmakologicznym, może być również samodzielnym procesem. W rehabilitacji wykorzystywane są różnorodne zabiegi, które działają na różne rejony ciała. Do najbardziej znanych należą:

  • krioterapia - to leczenie zimnem, likwiduje dolegliwości bólowe zwyrodniałych stawów czy stłuczonych mięśni, zmniejsza napięcie mięśniowe. Polega na schładzanie powierzchni ciała niską temperaturą. Nie może być wykonywana u osób z niedokrwistością, nadciśnieniem czy niedoczynnością tarczycy. 
  • elektroterapia -  zmniejsza dolegliwości bólowe oraz łagodzi stany zapalne występujące w organizmie, przyśpiesza regenerację tkanek, a także zapewnia lepsze wchłaniania się obrzęków. Do zabiegu wykorzystywany jest prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Do elektroterapii zalicza się m.in. jonoforezę, elektrostymulację, magnetoterapię, galwanizację, prądy diadynamiczne itp. Zabiegu nie można wykonywać u pacjentów z rozrusznikiem serca, posiadających endoprotezy, implanty, a także chorujących na nowotwory, zakrzepowe zapalenie żył, zatory, zaburzenia rytmu serca itd.
  • pole magnetyczne - usprawnia i regeneruje chore. Magnetoterapia ma działanie przeciwzapalne, a także łagodzi ból. Chore miejsce poddawane jest bezpośredniemu oddziaływaniu wytwarzanego przez aparat pola magnetycznego. Przeciwwskazaniem do zabiegu są m.in. choroby nowotworowe, cukrzyca, gruźlica, nadczynność tarczycy, choroba wrzodową.
  • fala uderzeniowa - doskonale łagodzi ból związany z funkcjonowaniem układu ruchu. Fala generowana jest przez aparat na zewnątrz ludzkiego ciała. Zabiegu nie można wykonywać u osób chorujących na nowotwory, po przebytych zawale serca itp.
  • laseroterapia - skutecznie usuwa stany zapalne, bardzo pomocna w leczeniu nerwobóli, bólów mięśniowych, zmian zwyrodnieniowych oraz zespołu cieśni nadgarstka. Przeciwwskazaniem do zabiegów z użyciem lasera są skłonności do krwawień, choroby nowotworowe, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, wysoka gorączka. 
  • terapia manualna - stosowana głównie w leczeniu dolegliwości bólowych, wywołanych urazami i kontuzjami, 
  • masaże - minimalizują dolegliwości bólowe, likwidują napięcie w mięśniach
  • ćwiczenia rehabilitacyjne, czyli leczenie ruchem - dobrze dobrane ćwiczenia potrafią usprawnić stawy, zwiększyć ich ruchomość, powrócić do sprawności.

Fizjoterapia jest bezpieczna, nie powoduje skutków ubocznych, ale nie wszystkie zabiegi można wykonywać u poszczególnych pacjentów. Każdy zabieg ma przeciwwskazania, dlatego specjalista musi wybrać bezpieczne, a zarazem skuteczne metody. Zabiegi fizjoterapeutyczne przeprowadzane są w gabinetach i ośrodkach rehabilitacyjnych, nie wymagają specjalnego przygotowania. Pacjent musi przebrać się w luźny strój, ewentualnie odsłonić leczone miejsce. Najczęściej odbywają się w seriach, jeden pacjent ma wykonywane jednocześnie 3-4 zabiegi. W zależności od potrzeb fizjoterapia może trwać kilka tygodni lub kilka lat.


Podobne w kategorii