Urolog

{[description]}

Urolog

Jak wygląda wizyta u lekarza urologa?

Wizyta u lekarza urologa składa się trzech zasadniczych części. Podczas pierwszej z nich lekarz zbiera dokładny wywiad z pacjentem. W jego trakcie specjalista pyta o wszystkie niepokojące chorego objawy, czas ich trwania, czy też choroby współwystępujące oraz przyjmowane na stałe leki. Drugą część wizyta stanowi badanie fizykalne. Obejmuje ono osłuchiwanie klatki piersiowej, badanie palpacyjne brzucha oraz ocenę zewnętrznych narządów płciowych. W części przypadków konieczne jest nieprzyjemne dla pacjenta badanie przez odbyt (per rectum), które pozwala na ocenę odbytnicy i prostaty. Ostatnim etapem wizyty u lekarza urologa jest rozmowa z pacjentem na temat diagnozy, konieczności wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych, czy też obrazowych oraz zaleceń co do dalszego postępowania i ewentualnego leczenie farmakologicznego lub zabiegowego. 

Zważywszy, iż urologia jest dziedziną zabiegową, to podczas wizyty czasami zachodzi konieczność przeprowadzenia inwazyjnych procedur medycznych. Spośród nich najczęściej wykonywane jest cewnikowanie pęcherza moczowego. Zabieg ten polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową do pęcherza rurki wykonanej z tworzywa sztucznego. Celem tej procedury jest umożliwienie odprowadzenia moczu zalegającego w pęcherzu. 

Jak przygotować się do wizyty u lekarza urologa?

Wizyta u lekarza urologa nie wymaga specjalnych przygotowań. W celu ułatwienia pracy lekarzowi warto jednak przygotować swoją dokumentację medyczną, wyniki wykonywanych wcześniej badań oraz listę przyjmowanych na stałe leków. 

Przeciwwskazania do wizyty u lekarza urologa?

Brak jest bezwzględnych przeciwwskazań do wizyty u lekarza urologa. Niemniej, w obecnej sytuacji epidemiologicznej przeciwwskazaniem względnym są objawy mogące sugerować zakażenie koronawirusem. Pacjenci powinni jednak pamiętać, iż w przypadkach zagrożenie życia lub zdrowia wizyta taka jest konieczna nawet u pacjentów z potwierdzonym zakażeniem. 

Wskazania do wizyty u lekarza urologa?

Specjaliści urolodzy zajmują się diagnostyką oraz leczeniem całego szeregu schorzeń ludzkiego układu moczowego. Tak więc spośród wskazań do wizyty należy wymienić:

  • objawy sugerujące stan zapalny zewnętrznych narządów płciowych - zaczerwienienie, pieczenie podczas oddawania moczu, wyciek z cewki treści ropnej, ból, gorączka, 
  • objawy sugerujące zapalenie dróg moczowych - ból i pieczenie podczas oddawania moczu, gorączka, czy też ból okolicy lędźwiowej,
  • brak możliwości oddania moczu (ostre zatrzymanie moczu),
  • wady wrodzone układu moczowego u dzieci - między innymi wnętrostwo, stulejka, czy też zastawka cewki tylnej,
  • zaburzenia erekcji - problemy ze wzwodem, czy też priapizm,
  • objawy sugerujące kolkę nerkową - silny ból okolicy lędźwiowej promieniujący do zewnętrznych narządów płciowych,
  • nieprawidłowa praca pęcherza moczowego - na przykład popuszczanie moczu, czy też parcia naglące,
  • objawy sugerujące przerost prostaty - częste oddawanie moczu małymi porcjami, nykturia (nocne oddawanie moczu),
  • objawy sugerujące nowotwory lokalizujący się w obrębie układu moczowego - urolog zajmuje się leczeniem operacyjnym nowotworów prącia, jąder, dróg moczowych, czy też nerek. Chorobę nowotworową mogą sugerować na przykład krwiomocz, skrzepy krwi w moczu, czy też bezbolesne powiększenie jednego z jąder.

Podobne w kategorii